ARCHÍV CESTOVATEĽSKÉ IMPRESIE V AKVARELI – Marián Zaymus – autorská výstava akvarelov

Informácie o podujatí

Term:
30 decembra, 2023 - 30 decembra, 2023
Adresa konania:
Kaštieľ v Modre, Horná 20, Modra
Miesto konania:
Malokarpatské osvetové stredisko v Modre


Kontakt:
Meno:
Ján Honza
E-mail:
honza@moska.sk
Telefón:
+421905777968

Popis podujatia

CESTOVATEĽSKÉ IMPRESIE

V

AKVARELI

Marián Zaymus

autorská výstava akvarelov

 6. 10. – 27. 10. 2023, Kaštieľ Modra, Horná 20

 

Marián Zaymus je výtvarník žijúci v Limbachu. V jeho tvorbe sa snúbi pôvodné povolanie architekta s cestovateľskou vášňou, ktorá ho sprevádza už od skončenia školy. Precestoval viac ako 90 štátov, odkiaľ si prináša suveníry vo forme skíc a fotografií, ktoré mu slúžia ako predloha na kreatívnu sebarealizáciu.

Navyše vďaka svojej fotografickej tvorbe vyhral viaceré súťaže amatérskej fotografie na Slovensku.

Umelec od roku 2015 so svojimi dielami pravidelne participuje na kolektívnej výstave Salón výtvarníkov a od roku 2018 na postupovej súťaži neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum. Obrazy z tohto obdobia sú realizované najmä technikou akvarel.

Napriek tomu, že sa v autorovej tvorbe objavujú aj impresie krajiny, expozícia malieb autorskej výstavy „CESTOVATEĽSKÉ IMPRESIE V AKVARELI“ je cielená prevažne na architektúru a mestské detaily parteru navštívených krajín. Obrazy majú premyslenú kompozíciu, farebnosť je koncipovaná na jednoduchej báze, pri využití komplementárnosti farebnej zostavy. Harmonickým konceptom chce autor vyjadriť emóciu všedného dňa, ktorá je veľmi často podporená postavami, ktoré zvýraznia mierku diela a spätosť s interpretáciou predmetu obrazu.

Akvarely nie sú schválne prepracované s dôrazom na detail, čo významne podporuje predstavivosť pozorovateľa diela a tým pomáha vžiť sa do atmosféry, ktorú chcel autor zachytiť.

Autorská výstava akvarelov Mariána Zaymusa „CESTOVATEĽSKÉ IMPRESIE V AKVARELI“ v Kaštieli v Modre je pre verejnosť prístupná od 6. do 27. októbra 2023, počas návštevných hodín – od pondelka do štvrtka v čase od 9:00 do 15:30 a v piatok od 9:00 do 12:30. Viac informácií o možnosti jej návštevy nájdete na stránke www.moska.sk

Kurátor výstavy:
Mgr. Pavol Šima-Juriček