ARCHÍV MAĽOVANÉ OLEJOM, ŠITÉ IHLOU – Ľudmila Šurinová /výstava ručne šitých textilných bábik/ a Ingrid Vrbňáková /autorská výstava olejomalieb/

Informácie o podujatí

Term:
30 decembra, 2023 - 30 decembra, 2023
Adresa konania:
Kaštieľ v Modre, Horná 20, Modra
Miesto konania:
Malokarpatské osvetové stredisko v Modre


Kontakt:
Meno:
Ján Honza
E-mail:
honza@moska.sk
Telefón:
+421905777968

Popis podujatia

MAĽOVANÉ OLEJOM, ŠITÉ IHLOU

výstava dvoch autoriek, matky a dcéry, kde plátno je základom ich tvorby 

6. 10. – 27. 10. 2023, Kaštieľ Modra, Horná 20

 

Ľudmila Šurinová

/70 r./

výstava ručne šitých textilných bábik

Žije a tvorí v Pezinku, od detstva sú jej záľubou ručné práce, prevažne šitie. Dnes sa s láskou venuje tvorbe textilných bábik, zvieratiek a rôznych postavičiek. Inšpiráciu hľadá nielen v knihách a časopisoch o šití, no kreatívne nápady často prichádzajú pri samotnej práci, keď bábika vzniká. Zdobenie bábik a výroba ich doplnkov ju priviedli aj k tvorbe z iných materiálov. Svoju dlhoročnú prax nadobudla počas svojho života na rôznych kurzoch šitia, či ručných prác zameraných nielen na textil, ale skúsila si aj makramé, šitú čipku, batikovanie voskom, vyšívanie technikou „richelieu“ a iné. Popri svojej práci viedla na Základnej škole krúžky pre šikovné deti. Tvorbe šitých bábik sa naplno začala venovať na dôchodku a snaží sa v tom stále zdokonaľovať.

Základom pre tvorbu šitej postavičky je najprv dobrý nápad, potom správny strih, ktorý si na každú bábiku vytvára sama. Nezaobíde sa to bez výberu vhodného materiálu a bez šikovných rúk, ktoré za pomoci dnes už dostupných materiálov zhotovia jedinečné dielo. Každá bábika je originál. Tvorí výstavné kusy, ale aj hračky, s ktorými sa dá zahrať a sú príjemné na dotyk. Napriek tomu, že sa už dlhodobo venuje tejto tvorbe, svoju prvú výstavu mala až v roku 2016, práve v tu v Modre. Odvtedy sa jej podarilo vystavovať v Pezinku, Partizánskom, Leviciach, Malackách a dokonca aj v zahraničí – v nemeckom meste Norimberg.

A prečo bábiky?

Práve bábiky boli súčasťou existencie človeka už od praveku a mali rôzne úlohy u rôznych generácií a kultúr. Prvé bábiky boli často vyrobené z handier, rukou matky pre svoje deti a tak tomu bolo po niekoľko storočí. Jednou zo zábav dievčat z vidieckych rodín bolo ušiť si prvú vlastnú bábiku. V priebehu storočí sa menil nielen materiál, z ktorého boli bábiky vyrobené, ale aj ich celkový vzhľad.

A na margo toho všetkého musíme uznať, že ušitá bábika od mamy, alebo zhotovená vlastnými rukami, má tu najväčšiu hodnotu.

 

Ingrid Vrbňáková

/50 r./

autorská výstava olejomalieb

Študovala na strednej škole umelecké remeslá – odbor keramik v Pezinku, pod vedením profesora Júliusa Polkorába a v rámci vzdelávania sa aktívne zúčastňovala výstav a výtvarných súťaží. Po ukončení štúdia sa tejto profesii venovala päť rokov, neskôr pracovala v Centre voľného času ako výtvarníčka a viedla krúžkovú činnosť s výtvarným zameraním pre deti, ktoré pripravovala na talentové skúšky. V rámci keramického krúžku zoznamovala deti s tvárnou hlinou a jej vlastnosťami. Od roku 2003 pôsobila ako grafik Malokarpatského osvetového strediska a asistovala pri inštaláciách výstav iných výtvarníkov. Popri práci sa venovala vlastnej tvorbe – olejomaľbe, maľbe akrylom, či tvorbe ilustrácií.

Žije a tvorí v Pezinku, venuje sa prevažne voľnej tvorbe v ktorej dominuje portrét a obrazy pripomínajú práve spomínanú ilustráciu. Ako nosné médium pre svoje maľby využíva nielen plátno, ktoré vo svojej tvorbe používa najviac, ale aj drevo, nábytok, keramiku či kameň. Počas absolvovania výtvarných kurzov experimentovala s akvarelom, litografiou, ale aj maľbou na email. Prešla kurzom kaligrafie, no stále zostáva verná olejomaľbe. Prvou ilustrovanou knihou pre deti je knižka „O červenom autíčku“ od autorky Danky Hlavatej. V rámci výstavy môžete vzhliadnuť malý prierez z jej tvorby – staršie aj nové obrazy. S jej dielami ste sa mohli stretnúť na samostatných, ako aj kolektívnych výstavách u nás i v zahraničí.

 

Spoločná výstava bábik Ľudmily Šurinovej a malieb Ingrid Vrbňákovej „MAĽOVANÉ OLEJOM, ŠITÉ IHLOU“ v Kaštieli v Modre je pre verejnosť prístupná od 6. do 27. októbra 2023, počas návštevných hodín – od pondelka do štvrtka v čase od 9:00 do 15:30 a v piatok od 9:00 do 12:30. Viac informácií o možnosti jej návštevy nájdete na stránke www.moska.sk

 

Kurátor výstavy:
Mgr. Pavol Šima-Juriček