ARCHÍV NA JEDNEJ VLNE

Informácie o podujatí

Term:
31 decembra, 2023 - 31 decembra, 2023
Adresa konania:
Kaštieľ v Modre, Horná 20, Modra
Miesto konania:
Malokarpatské osvetové stredisko v Modre


Kontakt:
Meno:
Ján Honza
E-mail:
honza@moska.sk
Telefón:
+421905777968

Dokumenty na stiahnutie

Popis podujatia

kolektívna výstava textilných výtvarných diel

SVETLANY ČIMBOROVEJ

DARINY LICHNEROVEJ

SILVIE STRÁNSKEJ

05. 05. – 29. 05. 2023
Kaštieľ v Modre, Horná 215/20, Modra

 

Svetlana Čimborová

Autorka sa venuje mokrému plsteniu približne 12 rokov.

„S plstením som sa stretla náhodou, chcela som si urobiť radosť a spoznať pre mňa niečo nové v  textilných technikách, ku ktorým som mala od malička veľmi blízko. Úplne ma táto technika uchvátila a naštartovala vo mne túžbu vedieť o plstení a o vlne viac. Čo je na plstení také zaujímavé? … pýtajú sa mnohí. Zaujal ma predovšetkým samotný tvorivý proces, zapracovávanie rozmanitých vláken a vlny rôznej kvality, no najmä široká škála využitia plsti, ako v odevných, tak aj v dekoračných interiérových predmetoch. Plstenie je pomerne zdĺhavé, najmä pri väčších objektoch, vyžaduje nielen veľa trpezlivosti, no i dobrodružného ducha a môže priniesť aj mnohé prekvapenia.“

Výtvarníčku inšpiruje krajina a príroda. Napadané lístie, topoľové chumáčiky na vode, oblaky… Skúsenosti nadobudla z časti ako samouk, no aj v kurzoch  renomovaných textilných výtvarníčok a lektoriek zo Slovenska a zo zahraničia.

Svoje práce predstavuje na Salóne výtvarníkov v Modre. Veľké povzbudenie k zdokonaľovaniu svojich zručností získala účasťou na celoslovenskej súťaži Textilná tvorba, kde jej práce boli opakovane ocenené a taktiež v súťaži Výtvarné spektrum.

Darina Lichnerová

Nite a vlna sprevádzajú autorku od mladosti a práca s nimi jej neustále prináša radosť.

„Mám veľký rešpekt pred každou textilnou technikou a ľuďmi, ktorí sa pred rokmi v ľudovom poňatí vyjadrovali formou paličkovanej čipky a tkaní“

Keďže základom hore uvedených techník je pravouhlé kríženie, jej kompozície sú predovšetkým geometrické. S použitím regionálnych vzorov. Na výstave sa autorka predstavuje interiérovú voľnú tvorbu a odevné doplnky.

Silvia Stránska

Tajomstvám vlákien sa venuje už 16 rokov. V začiatkoch v Arttexe v Bratislavskom textilnom ateliéri, potom v Artprotise v textilnom ateliéri v Brne a v súčasnosti je to mokré plstenie, kde sa snúbi voda s vlnou tak čarovne, že  nevie prestať. Cesta je cieľ platí aj pre ňu. Hľadá rôzne tvary, mieša farby, dopĺňa materiály a potom s prekvapením čaká, čo z toho vzíde.

Faktom je, že nie vždy je spokojná s výsledkom a o tom to je. Miluje farby a preto s nimi nešetrí. Ak je nimi presýtená, volí bielu, lebo v nej vynikne reliéf.

„Ak už mám pocit, že sa v dome potkýnam o vlnu všade, odložím ju a venujem sa akvarelu. Svoj čas tak rozdeľujem medzi plstenie a maľovanie. Je to veľmi ťažké , lebo stále vo mne prevláda pocit, že nestíham nič. Táto výstava je  ukážka toho, aká rozmanitá  a môže byť práca s textilom. Spája nás priateľstvo, vlákna a fantázia.“

Jej práce nájdete každoročne na Salóne výtvarníkov. Ocenení, ktoré autorka nazbierala, je nespočetne veľa – napr. Hlavná cena za „Kamenné srdce“ v celoslovenskej súťaži Textilná tvorba 2019 -2020 v Kremnici a 1. cena v tej istej súťaži v roku 2021 – 2022 za priestorový objekt “Hladná ryba“ a mnohé ďalšie.

 

Kurátorkou výstavy je Soňa Ďatel Kozáková

 

Výstava Na jednej vlne v Kaštieli v Modre je pre verejnosť prístupná od 5. mája do 29. mája 2023, počas návštevných hodín – od pondelka a štvrtka v čase 9:00 do 15:30 a v piatok od 9:00 do 12:30. Komentované prehliadky výstavy za účasti autoriek sa uskutočnia 11. a 18. mája o 17. 30. Viac informácií nájdete na stránke www.moska.sk FB: Moska.sk