Závodské bezchleba hody 2022

Informácie o podujatí

Term:
2 júla, 2022 - 2 júla, 2022
Adresa konania:
Závod
Miesto konania:
Závod


Kontakt:
Meno:
Darina Mladenovová
E-mail:
mladenovova@moska.sk
Telefón:
+421918971090

Popis podujatia

Záhorácky folklórny festival – Bezchleba hody, Závod

– už tradičný festival na Záhorí, kde majú možnosť odprezentovať svoju prácu folklórne skupiny, folklórne súbory. Motívom festivalu a jeho programu bude názov Bezchleba hodov – čo naši predkovia doma, na dedinách zažívali pred tým, ako zobrali úrodu z poľa, kým vymiesili chlieb z novej múky. Tak bude zostavený aj program.

PROGRAM:
Predstavia sa folklórne skupiny, folklórne súbory, ľudové hudby a jednotlivci s programom koncipovaným zvyklosťami pred žatvou. Program bude prebiehať na hlavnom pódiu v centre obce Závod a zároveň v Dome 1890 v Závode v blízkosti pódia, ktorý sa v minulom roku na Záhoráckom folklórnom festivale otvoril a v ktorom uvádzame do života vďaka spolupráce s Fsk Lanšper a FS Závodzan pravidelnú činnosť v oblasti tradičnej kultúry- ako sa žilo v klasickom záhoráckom dome celý rok.

V rámci programu festivalu sa v Dome bude prezentovať pečenie tradičného chleba a typických kysnutých hodových koláčikov, a uskutoční sa workshop ľudového tanca s Fsk Lanšper a FS Zohran – víťazmi Šaffovej ostrohy a v rámci ľudovej zábavy z troch hosťujúcich súborov každý kolektív naučí jeden so svojich tancov . Podobne sa predstavia v rámci prehliadky jednotlivých ľudových krojov.

Okrem Záhoráckych folklórnych súborov sa na festivale predstavia ako hostia ĽH a dva súbory z Bratislavského kraja , súbor z Moravy a súbor slovenských Chorvátov žijúcich v Iloku v Chorvátsku.

Celkový program doplní vystúpenie tradičnej dychovej hudby, tradičné remeselné dielne z danej lokality a ľudová veselica pre návštevníkov podujatia.