Slávnostné otvorenie Jedenspeigen

V sobotu 18. mája na Zámku Jedenspeigen sa uskutočnilo otvorenie dvoch výstav. Prvou je výstava Bitka a Osud – Jedenspeigen 1278 Ohnisko v strednej Európe. Druhá, cezhraničná má názov Pivnica krajiny strednej, ktorá už tento rok na jeseň poputuje do priestorov Malokarpatského múzea v Pezinku.

Zároveň bola otvorená aj nová Zámocká vinotéka, v ktorej sa dajú degustovať nielen vína od vinárov z Jedenspeigenu, Sierndorf/March, ale aj vína od malokarpatských vinárov VPS – Vinárstvo Pavelka a syn Pezinok a JM Vinárstvo Doľany.

Počas slávnostného otvorenia boli odovzdané aj hlavné ocenenia spoločnej rakúsko-slovenskej súťaže vín Festival muškátových odrôd.

Na podujatí sa zúčastnil aj veľvyslanec SR v Rakúsku J.E. Peter Mišík, poslankyňa za BSK Ing. Zuzana Schwarzová, riaditeľka Malokarpatského osvetového strediska v Modre PhDr. Anna Píchová, riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku PhDr. Martin Hrubala, PhD. a predseda Malokarpatskej vínnej cesty Ing. Peter Fűlöp. 

Spoločná súťaž vín a rekonštrukčné práce na zámku, zriadenie vinotéky a otvorenie výstav sa uskutočnilo v rámci projektu “Kultúrno-kreatívne oživenie tradícií” HERITAGE SK-AT, ktorý je spolufinancovaný z Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika a Rakúsko.