Stalo sa v októbri, alebo z Domovej pokladnice 1971

Za bielym októbrom
nasleduje zelený február,
za zeleným októbrom
biely február.

Tento mesiac všelijako volajú vo svete. Nemci si ho pomenovali Vogelmonat – vtáčí mesiac. A to preto, že okrem poľovačiek na divú zver, chytal človek tlsté kačky, jarabice, bažanty a iných vtákov a z nich si pripravoval jesenné pochúťky. V inom kraji zase volajú október Weinmonat. Aj toto pomenovanie vzniklo podľa práce, ktorá je v tomto mesiaci vo vinorodom kraji najrozhodúcejšia. Október je typický jesenný mesiac s rannými hmlami a občas s dlhými jesennými dažďami. Koncom októbra strašia už aj prvé mrazy. Ak v októbri padá lístie zo stromu, prorokuje budúci rok úrodný. Október býval aj mesiacom rôznych ochorení. Preto starí doktori radia zvlášť sa šetriť a to najmä pokiaľ ide o obličky, pečeň, žlčník, ale aj pohlavné orgány. Odporúčajú jesť hojne ovocia, zeleniny a hlavne vajec a mäsa. K tomu všetkému aj mladé víno vychutnávať, ale s mierou, lebo práve nemierne pitie mladého vína zaviní mnohé zo spomínaných ochorení. K tomu všetkému aj mladé víno vychutnávať, ale s mierou, lebo práve nemierne pitie mladého vína zaviní mnohé zo spomínaných ochorení.


VRTOCHY V OKTÓBRI:

1. októbra 1154 zatmenie slnka. Slnce svietilo po celý deň iba ako mesiac.
4. októbra 1468 bolo veľmi chladné leto. Na deň sv. Františka ( 4.X.) už napadal sneh, ktorý polámal veľa stromov a aj ovocie poničil.
6. októbra 1241 ( v nedeľu) bolo zatmenie slnka. Trvalo od 6. do 9. hodiny. Ľudia opäť zazreli na oblohe hviezdy a nazdali sa, že sa tak náhle priblížil večer. Začali sa modliť a veľmi zlé časy prorokovali. V tom roku Tatári vpadli do Uhorska, Ruska a Poľska, ako aj Sliezska a na Moravu.
17. októbra 1512 bolo mimoriadne teplo, teplá bola i celá jeseň. Po druhý raz rozkvitli stromy. Ba v lesoch sa urodili jahody. Teplo vydržalo až do 10. decembra.
18. októbra 1788 bolo mimoriadne chladno. Taká bola i celá jeseň. Práve v tento deň sa navalilo snehu a s ním prišlo ochladenie a silné mrazy.
28. októbra 1135 bol mimoriadny deň. V tomto roku si príroda priam zahýrila. Leto bolo horúce a suché. Vzniklo veľa lesných požiarov. Sucho prešlo aj do októbra. No v ten deň sa počasie náhle zmenilo, a to priam katastrofálnymi búrkami, ktoré prešli celou krajinou. Nárazy vetra boli také obrovské, že v mnohých mestách zrútil víchor kostolné veže.

STOROČNÁ PREDPOVEĎ:
Prehánky sa začnú od začiatku mesiaca. Po nich sa ochladí a vyjasní sa obloha, čo nám prinesie prvé podjesenné mrazy. Tieto by sa mali ukázať od 6. októbra a mali by vydržať do 11. Od 11. daždivo, hmly a vetry s dažďom. Koncom mesiaca možno očakávať už len ochladenie. Začína sa aj všeobecné vykurovanie príbytkov. Koncom mesiaca mrazy a ochladenie a po mrazoch prídu dažde na južnom Slovensku; na strednom a severnom dažde so snehom, prípadne sneženie.

Aký býva OKTÓBER?
Október patrí k najpokojnejším mesiacom. Obyčajne prejdú celé týždne bez vetra. Súčasne je mesiacom suchým, lebo má iba 7 percent celoročných zrážok. Patrí k zdravým mesiacom, lebo z tisícich ´úmrtí pripadá na október 69. Približne má 10 zahmlených dní, 3 mrazivé, 2 dni dažďov. Ostatná časť mesiaca býva pekná a pokojná.