Zaujímavosti o septembri – Domová pokladnica 1971

„Kto si prvé dieťa

dobre vychováva,

ten už aj ostatným

poklad zanecháva.“

Z Lichardovho kalendáraSTOROČNÝ PROROK:
Tento mesiac buď je veľmi pekný, alebo celý nestojí za nič. Mnohí ho prirovnávali k máju, ale s tým rozdielom, že v máji príroda bujnie, rozkvitá a rozvoniava,
v septembri, žiaľ, odumiera. Býva september chladný, ba aj studený, ale aj teplý, ba až horúci. Priemerná teplota sa pohybuje okolo 13 stupňov. Ak odlietajú v septembri divé husi, majú čoskoro prísť zlé a chladné časy. Ak jeleň ide okolo prvého septembra k lani a ak sa začala jelenia ruja, možno očakávať dlhší čas pekné počasie. No ak prší, celé toto obdobie je daždivé. Stáva sa, že jelenia ruja je neskoršie, naši predkovia to považovali za znamenie, že zima príde až po Vianociach. Koľko mrazov pred sv. Václavom, toľko očakávali v budúcom roku v máji. Ak padá v septembri veľa žaluďov, na Vianoce má byť veľa snehu. Ak sú v septembri teplé noci, víno je sladké a veľmi liečivé, ak sú septembrové noci chladné a mrazivé, víno je kyslé a nechutné. V tomto mesiaci sa má jesť všetko, čo sa urodilo a piť tiež všetko, čo pán boh požehnal. V tomto mesiaci
sa začína aj čas hodov a oberačiek. Na hody, dožinky a na oberačky treba chodiť a tam jesť a piť, čo núkajú a brať, čo dajú.

VRTOCHY V SEPTEMBRI:

3. septembra 1890 bola v Prahe veľká povodeň. Zrútil sa aj oblúk Karlovho mosta. Hladina síce nedosiahla výšku z 27.11.1784, ale bola dlhý čas veľmi vysoká.
14. septembra 1590 bolo veľké zemetrasenie v okolí Kolína.
18. septembra 1625 sa neďaleko Fulneka v Čechách odohrala vojna vrán a kaviek. Bola taká krvavá, že okolití sediaci odvážali pobité vtáctvo vo vreciach na vozoch. Dovtedy takú udalosť nikde nepamätali.
22. septembra 824 napadol sneh a udržal sa 29 týždňov. Zima bola strašne dlhá a veľa ľudí zahynulo.
29. septembra 1513 prišla do Európy zima so snehom a mrazmi. Mrzlo až do polovice februára.
V mimoriadne teplom septembri 1580 prešli krajinou v predposlednom dni tohto mesiaca veľké búrky s ľadovcom.

STOROČNÝ KALENDÁR:
Spočiatku mesiaca jasno a pomerne teplo. Premena počasia sa očakáva okolo 10. septembra. Po niekoľkých daždivých dňoch sa vyčasí a má byť pekne až do konca septembra. Iba 30. sa očakávajú poveternostné zmeny a zhoršenie počasia.

Aký býva september?
September nazývali malým májom, lebo v tomto mesiaci býva pekné počasie. Aké sú vraj prvé štyri dni septembra, taký je aj celý mesiac. Toto pravidlo sa zo sto prípadov
64 ráz vyplní. Má 12,4 percent ročnej teploty. Je to typický zdravý mesiac. Daždivých dní má v priemere okolo 10, zato má mimoriadne teplé tri štyri dni, keď teplota vystúpi vysoko nad 20° C. Koncom mesiaca už bývajú na severnom Slovensku prvé mráziky.

„Kto nad sebou rúbe, do očí si trúsi.“
Slovenské príslovie