August rokov minulých, alebo múdrosti z Domovej pokladnice 1971

„Čím väčšie kopce mravce v auguste znášajú,
tým väčšiu zimu prorokujú.“

V starých kalendároch sa tento mesiac predstavuje ako mesiac žatvy s krížmi a panákmi obilia, prípadne s mlatbou. Od toho aj dostal názov v českom kalendári, kde sa august volá srpen. Podľa dlhodobejších pozorovaní patrí august k mesiacom vyrovnaným v zrážkach. Tak do prvej polovice trvajú ešte letné horúčavy, ale tie sa čoskoro zmiernia a okolo 20. augusta už je koniec kúpačkám. Ak sa udrží pekné počasie 15. augusta, má byť v tom roku dobré a veľmi voňavé víno, ak ale prší, je celý august daždivý a aj september nestojí za nič. August je z hľadiska starých doktorov pomerne dobrý mesiac. Liečia sa v ňom dosť dobre všetky onemocnenia a mnohé choroby, akoby cez tento mesiac prestali. Najmä bolesti v chrbtoch povolia, aj žalúdok sa spamätá a zase lepšie trávi. Aké je počasie na Bartolomeja, taká vraj má byť celá jeseň. Aj naďalej treba jesť veľa ovocia a zeleniny, najmä už aj strapec hrozna,
ak sladne. Aj v tomto mesiaci len striedmo v nápojoch, najmä ostré je dobré užívať iba po kalíšku.

Vrtochy v auguste:
6. augusta 1263 bolo zatmenie Slnka. Bol mimoriadne suchý rok a najmä august.
V ňom nastal hlad a ukrutná drahota.
6. augusta 1502 začal padať dážď, ktorý prestal až po ôsmich dňoch. S ním prišli veľké povodne po celej krajine.
9. augusta 1523 boli obrovské búrky po celej krajine. Na mnohých miestach padal ľadovec a narobil veľké škody.
11. augusta 1124 bolo zatmenie Slnka. Ochladilo sa a čoskoro začalo mrznúť. Zima bola v tom roku strašne dlhá a tuhá a hladomor zničil tretinu obyvateľstva Európy.
15. augusta 1370 bola veľká povodeň v Čechách. 18 dní neprestajne pršalo a rozvodnili sa temer všetky rieky a riečky. V tom istom dni v roku 1480 po búrkach prišlo
do Európy také ochladenie, že hrozno vôbec nedozrelo.
16. augusta 1542 priletelo z Poľska do Rakúsko – Uhorska veľa kobyliek, ktoré narobili veľké škody, najmä však predpovedali nové, veľmi zlé časy.
22. augusta 1524 boli po Čechách a na mnohých iných miestach Európy veľké prívaly.
26. augusta 1571 preleteli ponad Prahu zvláštne nebeské telesá v podobe metiel.
V auguste roku 1014 bolo veľké sucho v strednej Európe. Od Veľkej noci až do 28. augusta ani len nekvaplo. Potoky, rieky a studne úplne vyschli. Práve v tento deň začalo pršať a ľud získal novú nádej.

Storočná predpoveď:
Spočiatku mesiaca jasno a horúco. Premena počasia by mala nastať okolo 7. augusta. Až do 13. búrky a nestále počasie. Potom vyjasnenie a zmienenie teplôt, ktoré signalizujú koniec letných páľav. Pekné počasie potrvá až do 23. augusta. Premena počasia s búrkami a dažďami až koncom mesiaca.

Aký býva AUGUST?
Druhý letný mesiac má temer 16 percent všetkého tepla roku. V auguste býva najviac nočných búrok. Máva dosť aj daždivých dní. Občas sa už objaví ranná hmla. Aj úmrtnosť stúpa. Z tisíc úmrtí pripadá na august 78. Dažde sú prudké, ale krátke. Málo je celodenných daždivých dní.

„Ak je leto mokré, budúci rok býva drahota.“