December v histórii – z Domovej pokladnice 1971

„Najväčším šťastím mysliaceho človeka
je skúmateľné preskúmať
a neskúmateľné pokojne uctievať.“

J. W. Goethe

December je prvý zimný mesiac. V starých kalendároch ho volali aj mesiac odpočinku. V ňom si mal roľník oddýchnuť po celoročnej namáhavej práci
a užiť darov, ktoré dorobil a dochoval. Mesiac december je prakticky bez slnečného svitu. Vo veľmi krátkom dni sotva na chvíľu vykukne slniečko, akoby chcelo dať vedieť, že ešte žije a ohrieva našu matičku Zem.
V decembri obyčajne viac prší, hoci priemerná teplota sa drží len málo nad nulou. December je aj mesiac starodávnych zvykov, čarov, povier a obyčají, ktoré prirodzene, ovplyvnili aj predpovedanie počasia. Dvanásť dní od Lucie do Vianoc určuje počasie budúcich dvanástich mesiacov. Aj sama planéta – Kozorožec – pripomína čosi smutné, ospanlivé, smerujúce skôr k smrti ako k životu. Spočiatku je december aj dosť teplý mesiac, ale od druhej polovice
už sa nedá chváliť ani jeden deň. Ak je o Vianociach mierna zima, tak príde zima až pred jarou a bude o to nepríjemnejšia. Ak sa o Vianociach rozzelenajú lúky, potom ich na Veľkú noc iste sneh pokryje. Ak je zima tuhá, ale ak oziminy prikryl sneh, možno očakávať dobrú úrodu. Na udržanie zdravia je dobré, ak v decembri dbáme predovšetkým o to, aby sme neprechladli. Na zrýchlenie látkovej premeny je dobré korenené jedlá jesť, aj také nápoje užívať. Najmä však piť teplý čaj a vystríhať sa studených nápojov a pokrmov.

VRTOCHY DECEMBRA:

2. decembra 1453 bolo veľmi zima. Snehu bolo málo, ale mrazy boli veľmi silné a narobili nesmierne škody.
3. decembra 1280 prišli veľké búrky, ktoré zničili rozsiahle lesné porasty a veľa dedín úplne zbúrali.
3. decembra 1392 boli veľké povodne. Bol to mokrý rok, ktorý sa končil mimoriadne mokrým decembrom.
6. decembra 1443 sa začala nesmierne krutá zima. Po krajine sa túlalo veľa hladných vlkov, ktorí prepadali dediny.
December roku 1781 bol teplý a veľmi mokrý. Po celú zimu trápili ľudí tie najhoršie choroby.
23. decembra 1105 zazreli ľudia v Čechách jasný oheň na nebi. Z veľkej žiary vyleteli po chvíli dve ohnivé gule, ktoré sa veľmi podobali slnku.
24. decembra 1539 bola veľká búrka s blýskaním ako uprostred leta.
24. decembra 1786 bolo mimoriadne teplo a jasno. Často ani letný deň nebýva taký horúci. Ľudia sa veľmi preľakli, čo sa to vlastne robí. Ale aj potom bola zima veľmi mierna, akoby ju ani nebolo cítiť.
26. decembra 1283 sa na nebi ukázala dúha, o ktorej astrológovia predpovedali, že nesie ľudstvu pokoj.
28. decembra 1783 bola krutá zima.
30. decembra 1255 bolo zatmenie Slnka. V nasledujúcom roku bol veľký hladomor po Európe a množstvo zemetrasení v jednotlivých krajoch.

STOROČNÁ PREDPOVEĎ:
Spočiatku mesiaca chladno. Miestami zrážky vo forme snehu a dažďov. Oblačno a mierne oteplenie až do polovice mesiaca. Okolo 20. sneženie alebo dážď so snehom, ku koncu mesiaca pribudne zimy a snehu. Silvester by mal byť chladný, ale k Novému roku pri silnejúcom mraze sa vyčasí.

Aký býva DECEMBER?
December patrí k trom mesiacom skutočnej zimy. Z ročného tepla má december sotva 5 percent, zato až 10 percent vlahy prináša. V tomto mesiaci aj viacej ľudí umiera. Z tisíc úmrtí až 86 pripadá na december. Má 13 daždivých či snežných dní, 17 chladných, z nich 5 s celodenným mrazom. 12 takých, v ktorých a sype dážď so snehom.