Jún rokov minulých, alebo múdrosti z Domovej pokladnice 1971

„ Ľudská zloba vždy chváli minulé,
ale s pohŕdaním hľadí na prítomné.

Tacitus

Jún býval v starých kalendároch zobrazený ako človek roľník, ktorý jednou rukou seno hrabe a druhou burinu pleje. Tieto práce sa robia v tomto mesiaci dodnes. Júnové dni, ako mokré, tak aj slnečné, osožia človeku, jeho príbytku i prírode. Podľa starých kalendárov, ktoré starostlivejšie zaznamenávali počasie i celkový život prírody, sa možno dočítať, že v priemere, a to dlhoročnom, je jún oveľa daždivejší mesiac ako máj. Priemerná teplota je okolo 15 stupňov. Zvlášť si všímali roľníci Medarda, lebo ak prší na tento deň, 40 dní potom je daždivých. Ak prší
24. júna, to už naisto sa v žatve kosec neraz okúpe v náhlej letnej búrke. 29. júna pretŕhajú sa korienky pšenice a raži a po tomto dni už obilie zreje deň a noc.
22. júna vstupuje Slnko do znamenia Raka. Ak je tento deň veľmi horúci a sparný a ďalšie po ňom, bude zrno hluché a ľahké.
Starí doktori radili jesť v tomto mesiaci veľmi striedmo, najmä ľahké zeleninové pokrmy, veľa masla, syrov a mlieka, hodne čerešní a višní a iného ovocia a zeleniny. Dobre je piť kvapku polynkového čaju pred jedlom alebo pohár čerstvej vody, čo vraj robí dobrú chuť pred jedlom a ochladzuje pečeň. No veľmi studenú vodu piť sa zakazuje. Obzvlášť je nebezpečné jesť v tomto mesiaci údené mäso, ďalej veľmi slané a najmä neužívať zbytočne veľa liekov.

VRTOCHY JÚNA:

3. júna 1113 bolo tak strašne horúco a sparno, že ľudia v robote poomdlievali, mnohé nemoci z horúčosti vznikli a veľa ľudí pomrelo. Po krajine začali horieť lesy, ktoré sa samy od seba zapálili.
3. júna 1366 prešlo krajinou niekoľko veľkých búrok a letných prívalov. V Prahe
na 8 miestach horeli strechy od bleskov. Blesk zasiahol veľa ľudí a zničil mnohé stavania.
7. júna 1415 bolo v Európe úplné zatmenie Slnka. Tma bolo ako večer. Ukázali sa na nebi hviezdy. Vtáctvo ako pomätené padalo na zem, vrážalo do človeka a do zvierat, ktoré sa zrazu vohnali do hŕb a nepokojne bučali.
8. júna 1481 boli v krajine veľké povodne. Jar bola veľmi vlhká a do tohto dňa sa korytá riek neraz vyliali.
8. júna 1553 padal v Míšni a Lipsku krvavý dážď.
8. júna 988 začalo byť veľmi horúco. Suché vetry duli po krajine a zničili po veľmi suchej jari prakticky celú úrodu.
11. júna 1507 zapísal kronikár Fabricius, že obilie po predchádzajúcom úrodnom roku bolo lacnejšie ako vrece, do ktorého sa nasypalo.
11. júna 1574 postihol mesto Opavu ľadovec. Zo záhrad na druhý deň trčali iba holé pahýle.
13. júna 1554 pozorovali, že Slnko svieti mimoriadne mdlo. Na oblohe stálo a hľadelo na zem akoby cez čierne sklo.
15. júna 1754 udrel prvý blesk do prvého hromozvodu moravského farára Prokopa Diviša.
V roku 1186 bola mimoriadne teplá zima a jar. Koncom januára kvitli stromy a vo februári boli jablká ako vlašské orechy. Aj hrozno a obilie rýchle dozrievalo. Úroda bola mimoriadne dobrá a bohatá. Koncom mája už bola na mnohých miestach krajiny žatva. Dlhotrvajúce leto prinieslo však mor, ktorý prešiel s epidémiou aj do budúceho roku.

PREDPOVEĎ NA JÚN:
Spočiatku mesiaca daždivo. Od 5. júna vyjasnenie, jasná a teplá chvíľa potrvá až do 11. júna. V polovici mesiaca zmena počasia. Daždivo, búrky a veterno. Ochladenie. Vyjasnenie až okolo 22. júna. Koncom mesiaca sparno, sklon k popoludňajším búrkam. Vlhké počasie ku koncu mesiaca narobí starosti roľníkom, no najmä vinohradníkom.

Aký býva JÚN?
V júni zrejú prvé plody, kosia sa sená a zreje obilie. Patrí k vlhkým mesiacom. Má temer 15 percent ročných zrážok. Horúcich dní má 14, 5 búrkových a 13 daždivých. Zo sto júnov býva 59 mokrých a 41 suchých.
Lepší kus chleba na ceste ako pero za klobúkom. Slovenské príslovie