OKRESNÉ KOLO HVIEZDOSLAVOVHO KUBÍNA POZNÁ VÍŤAZOV

Minulý týždeň – v dňoch 28.-29. februára sme mali možnosť vypočuť si najlepšie prednesy okresov Bratislavy, Malaciek a Pezinka. Svoje umenie predviedli v rámci poézie a prózy mládežnícki ako aj dospelí recitátori. Ocenených bolo 39 z celkového počtu 72 recitátorov.  Na priebeh dohliadala odborná porota v zložení Renáta Jurčová, Judita Sadíleková a Peter Weinciller.

Predsedníčka poroty Renáta Jurčová hovorí: “Hviezdoslavov Kubín prebehol naozaj hutne, kedy oba dni boli naplnené od rána do večera a boli ako pre súťažiacich, takisto aj pre nás porotcov náročné a únavné. Hlavne čo sa týka sústredenia a pozornosti, aby sme vedeli zodpovedne pristúpiť k svojej úlohe porotcov a vybrať tých najlepších. Teraz pôjdem sama proti seba a mojim kolegom, ale bola by som rada, ak by do budúcnosti, aj napriek momentálnej únave z dvoch intenzívnych dní, recitátorov bolo z jednotlivých okresov ešte viac.”

Neskoršie poobedie oboch dní patrili rozborovému semináru, kedy porotcovia viedli s každým jedným recitátorom konštruktívnu diskusiu, rozobrali jednotlivé výkony a ponúkli rady a odporúčania na zlepšenie umeleckého prednesu.

Peter Weincilleer ocenil samotných recitátorov a taktiež nezabudol poukázať aj na zákulisie príprav: “Je veľmi super, že mladí aj starší ľudia sa venujú umeleckému prednesu v dnešnej nepoetickej dobe. Je to veľká vzácnosť a vážim si každého jedného interpreta. Treba oceniť nie len recitujúcich ale i pedagógov, za ktorými je častokrát obrovská práca, pretože na nich je veľká časť výsledku od výberu textu, dramaturgie až po finálny tvar. Oni sú v úzadí tohto celého procesu, ale pritom sú veľmi dôležití. Nech žije Hviezdoslavov Kubín naďalej, nech ľudia majú vzťah k literatúre, majú vzťah k umeniu, majú vzťah k živému slovu.”

Okresné kolo Hviezdoslavovho Kubína za Bratislavský kraj pozná svojich víťazov a do ďalšieho krajského kola postupuje 17 recitátorov, ktorí sa umiestnili na 1. mieste, poprípade na 2. mieste s určením na postup do vyššieho kola.

V poézii v rámci IV. kategórie: Saša Rybaničová (Bratislava I), Zuzana Mičeková (Bratislava II), Karolína Derdáková (Bratislava III), Matúš Kušík (Bratislava IV), Petra Martiniaková (Bratislava V), Sofia Fratričová (Bratislava V), Stanislava Pullmanová (Malacky), a v rámci V. kategórie: Nina Pompošová (Bratislava I), Mária Škarohlídova (Bratislava V).

V próze v rámci IV. kategórie: Rafaela Podhájecká (Bratislava I), Alica Schostoková (Bratislava II), Martin Bartalos (Bratislava III), Kristína Bendzáková (Bratislava IV), Nicole Pavla Herna (Bratislava IV), Fedor Štít (Bratislava V), Tereza Falátová (Malacky), Rebecca Mrázová (Pezinok).

Recitátorom sa poďakovala a vyzdvihla ich vzťah k umeleckému prednesu aj Judita Sadíleková: “Treba si uvedomiť, že dnešnej postupovej súťaže sa zúčastnili neprofesionáli, ktorí sa svojej vášni venujú vo voľnom čase a zadarmo. To je veľmi pozitívne a super. Počuli sme výborné prednesy talentovaných a šikovných ľudí – len tak ďalej!”

Poďakovať sa chceme aj partnerovi podujatia Kníhkupectvu Martinus, vďaka ktorému sme mohli víťazov odmeniť darčekovými poukážkami na nákup kníh.

Všetkým recitátorom gratulujeme, postupujúcim držíme palce do krajského kola a tešíme sa na nové talenty o rok v okresnom kole Hviezdoslavovho Kubína.