„Príbeh vína v Malých Karpatoch“ – jedinečná atrakcia Malokarpatského múzea v Pezinku

Malokarpatské múzeum v Pezinku predstavilo 25.mája 2022 na sviatok
sv. Urbana – patróna vinohradníkov – v rámci expozície nový projekt pod názvom „Príbeh vína v Malých Karpatoch“,
o ktorom nám porozprával riaditeľ múzea PhDr. Martin Hrubala, PhD.
Zaujímavá projekcia premietnutá s kino efektom priamo na 3D maketu Malých Karpát, sprevádzaná slovenskou, alebo anglickou verziou textu a dramatickou hudbou, prevedie návštevníka múzea za 9 minút obdobím 2000 rokov a predstaví mu históriu vína v oblasti Malých Karpát. Prvotnou myšlienkou tohto jedinečného projektu bolo oživiť príbehy z minulosti tak, aby deti a študenti, nemuseli ticho stáť, počúvať a pozerať na vystavované exponáty s núteným záujmom a priniesť návštevníkom niečo výnimočné, čo nenájdu nikde inde na Slovensku.

Celý projekt začal vznikať v novembri 2021. Na základe scenára, ktorý bol niekoľkokrát upravený, vznikol vizuál a v Ústave technológie  a inovácií – UTAI – bol vytvorený skutočný 3D reliéf Malých Karpát.  Po spojení projekcie, textu a hudby bol „Príbeh vína v Malých Karpatoch“ prvýkrát sprístupnený týždeň a pol pre náhodných návštevníkov, ktorí pomohli vlastnými postrehmi túto výnimočnú a jedinečnú expozíciu dokončiť. Medzi týmito prvými návštevníkmi boli okrem seniorov aj študenti,
ktorí sa rozišli po miestnostiach múzea. Len čo sa zhaslo svetlo v miestnosti, kde je 3D reliéf umiestnený, všetko stíchlo, študenti spozorneli a fotili si zaujímavú projekciu. Na záver zaznel múzeom potlesk, čo bolo pre všetkých, ktorí akokoľvek prispeli k vzniku „Príbehu vína v Malých Karpatoch“, veľmi dobrým znamením.

Do konca roka 2022 by malo Malokarpatské múzeum v Pezinku predstaviť ďalšie dva zaujímavé projekty. V prvom návštevník spozná životný príbeh vinára a jeho rodiny a dozvie sa, ako sa voľakedy vyrábalo víno. Druhý projekt bude venovaný  najstaršiemu exponátu – veľkému lisu, ktorý sa po zdigitalizovaní  podarilo zanimovať a vďaka modernej technike bude môcť návštevník vidieť, ako sa v minulosti takým veľkým lisom lisovalo hrozno.
Časom by mala v múzeu vzniknúť kaviarnička, v ktorej by mohli návštevníci stráviť príjemné posedenie pri kávičke.

Na základe členstva v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Malokarpatské múzeum spolupracuje s Pezinským zámkom, s ktorým vytvorili COMBI tiket – vstupenku, v ktorej je zahrnutý vstup do múzea aj do zámku.
Ďalšiu spoločnú vstupenku má múzeum vytvorenú s Literárnym a vlastivedným múzeom vo Svätom Jure. S týmto zakúpeným lístkom vo Svätom Jure sa za vstup
do Malokarpatského múzea už neplatí a naopak.

Malokarpatské múzeum bude mať svoje brány otvorené pre návštevníkov počas celých prázdnin a „Príbeh vína v Malých Karpatoch“ si tak budú môcť pozrieť v rámci voľnočasových aktivít aj turisti, ktorí budú v našom krásnom Malokarpatskom regióne tráviť prázdninovú dovolenku.

Ponuku prehliadok a viac informácií o Malokarpatskom múzeu v Pezinku nájdete na webovej stránke múzea: https://www.muzeumpezinok.sk/sk .

Text: Adela Oravcová
Foto: Martina Dočolomanská