Stretnutie s malou Táliou 2024 – krajské kolo 51. ročníka Celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka 20. – 22.3.2024

      V Mestskom kultúrnom stredisku v Senci sa počas troch súťažných dní predstavilo porote 19 divadelných súborov s rôznymi autorskými dielami a s dielami podľa rôznych motívov. Témy, ktoré nám detskí a mladí umelci priniesli boli rôznorodé, zaujímavé, poučné, na zamyslenie, aj na zasmiatie. Niektoré z diel nás prekvapili svojou originalitou, v iných sme mohli spoznať príbehy známe z literárnej a divadelnej tvorby, no aj zo života.

Stretli sme tu detských a mládežníckych umelcov, ktorí sa na súťaži zúčastňujú pravidelne, no prišli medzi nás aj malí začiatočníci, ktorí stáli
na  pódiu prvýkrát.

Ocenené divadelné súbory nás oslovili predstaveniami venovanými práve vekovej kategórii, do ktorej patria ich mládežnícki členovia, priniesli nám veselý príbeh zo života rómskej menšiny, mohli sme si pozrieť príbeh syna Harryho Pottera a zabaviť sa pri bábkovom divadle. A hoci bolo ocenených len pár súborov, každé jedno predstavenie prinieslo divákovi veľký zážitok.

Všetkým účinkujúcim, vedúcim súborov a celému tímu, ktorí pripravoval mladých umelcov na súťažné vystúpenie ďakujeme a tešíme sa na budúci ročník Stretnutia s malou Táliou.

Pár slov predsedu poroty  Martina Timka

Divadelná prehliadka priniesla veľmi zaujímavé témy. Sme veľmi radi, že deti a režiséri reflektujú dôležité problémy, ktoré sú v našej spoločnosti – ako napríklad šikana na školách, prijímanie Rómskej komunity vo väčšinovej spoločnosti. Poukazujú ale aj na ,,banálne,, problémy, ako je porozumenie / nedorozumenie rodičov s deťmi v pubertálnom veku a vzájomná komunikácia. To sú veci, ktoré by neboli reformovateľné v ľudskom charaktere a zároveň poukazujú na to, ako neustále robíme tie isté chyby v iných kontextoch a súvislostiach.

Výsledková listina

Stretnutie s malou Táliou 2024

– krajské kolo 51. ročníka Celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky  detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka

20. – 22.3.2024 – Mestské kultúrne stredisko Senec

1. miesto s priamym postupom

DDS Lano pri ZUŠ Jozefa Kresánka

Kolektív súboru – „Ako na …násť“

Réžia: Matej Čertík

2. miesto s návrhom na postup

Čiarový kód, ZUŠ J. Kowalského, Bratislava

Miro Mihálek a Gejza Demeter – „A tak si putujeme“

Réžia: Miro Mihálek

3. miesto

Divadlo JA pri ZUŠ Jána Albrechta, Bratislava

Zuzana Spodniaková a kol. – „Anjelici poškoláci“

Réžia: Zuzana Spodniaková

Cena za stvárnenie postavy Albusa Severusa Pottera

Michal Juraj Vrábeľ, Divadlo Wonderland, Bratislava

J.K. Rowlingová, Jack Thorne: Harry Potter a prekliate dieťa

Réžia: Filip Čechovič

Cena za oživenie tradície bábkarského dramatického umenia pre deti

DS Albatros pri ZUŠ Modra

Alexandra Salmela – „Dračia

Réžia: Zuzana Polonská

Všetky súbory boli ocenené diplomom za účasť.

Fotografie z podujatia nájdete tu: https://www.moska.sk/galerie/stretnutie-s-malou-taliou-20-22-3-2024-zohor/